Квартирні щити: особливості виготовлення

21 Березня 2023 / By Андрей Зарецкий

В Україні особливості виготовлення квартирних щитів різного виду та їх експлуатації регламентовані відповідними державними стандартами. Одним з основних є ДСТУ IEC 60439.

Різновиди та особливості виготовлення квартирних щитів

Існує кілька видів таких пристроїв як квартирні щити. В Україні найбільш затребуваними є:

  • Групові щити. Дані пристрої встановлюються у квартирі, виконуючи функцію з’єднувача кількох ліній. Лічильник знаходиться на загальному щиті, розташованому на поверсі.
  • Обліково-групові щити. Такі конструкції встановлюються безпосередньо у квартирі. До них також приєднано кілька ліній. Основна їхня відмінність – наявність індивідуального лічильника.
Квартирні щити: особливості виготовлення

Влаштування квартирних щитів

Дане обладнання під час його експлуатації піддається впливу електрики, тепла, механічних чинників. Тому для його виготовлення застосовуються матеріали, здатні витримувати вплив агресивного зовнішнього середовища. Важливе значення має конструкція та інші особливості виготовлення квартирних щитів.

Матеріали

Дані пристрої належать до першого класу за рівнем захисту від ураження електрикою. Тому для виготовлення використовується переважно метал. Але він може доповнюватись і іншими видами матеріалів. Крім того:

  • Для корпусу обладнання даного класу можуть застосовуватися й слабогорючі матеріали, стійкі до загоряння. Встановлювати такі щити необхідно на стінах, які змонтовані із повністю негорючих конструкцій.
  • Крім того, правила виготовлення квартирних щитів передбачають забезпечення їх стійкості до механічних ударів на рівні 0,7 Дж. Метали, що застосовуються в даному обладнанні, не повинні піддаватися корозії.
  • В якості ізоляції в обох випадках застосовуються стійкі до займання матеріали. Адже під час експлуатації щита його деталі на ділянках використання елементів, що ізолюють, знаходяться під струмом.
Квартирні щити

Конструкція

Як оболонка або корпус щита зазвичай використовується ящик або шафа навісного типу. Кріплення знімних елементів провадиться за допомогою гвинтів. Їхня міцність та інші параметри також обумовлені ДСТУ. Для демонтажу частин корпусу потрібні спеціальні інструменти. Також у процесі виробництва даних пристроїв мають бути дотримані такі норми:

  • Конструкція щита повинна бути продумана так, щоб всі елементи, що прибувають під напругою, знаходились усередині корпусу. Але при цьому фахівець повинен мати можливість завести зовнішній кабель, а також приєднати до комутаційних клем необхідні електричні установки.
  • Якщо щиток у формі шафи, дверцята повинні легко рухатися, не клинити, забезпечуючи зручний доступ до внутрішнього вмісту. Це важливо для монтажу апаратної частини, обслуговування та швидких дій у разі аварійної ситуації. Якщо щиток обладнано автоматично, він може випускатися без дверей.
  • Робоча панель, яка виводить доступ до керуючих органів, знаходиться у зоні швидкого доступу. У той же час елементи, які перебувають під напругою, повинні бути закриті для несанкціонованого проникнення. З цією метою дверцята можуть замикатися на ключ. Але це не обов’язково за наявності автоматів.
  • Для запобігання випадковому відкриванню дверцят без замка використовуються спеціальні пристрої. Слаботокові елементи потрібно виводити в окремий відсік, відокремлювати металевою стінкою та екранувати. Використання саме металевої перегородки обумовлено нормами протипожежної безпеки.
  • Для вільного доступу до даних лічильника, якщо такий передбачений у конструкції щита, застосовується дверна конструкція з прозорим екраном. Для такого вікна використовується ударостійкий матеріал. Також у пристрої такої системи мають бути передбачені спеціальні комплектуючі для опломбування.

Це лише деякі особливості виготовлення квартирних щитів. Щоб бути впевненими у їх якості, надійності, відповідно до чинного законодавства, краще вибирати дані пристрої в ліцензованих торгових точках. До них належить і наш магазин.

About The Author

Андрей Зарецкий