Квартирний щит – це основа, «серце» електричної проводки, в багатоквартирному чи приватному будинку. Головна задача електрощита — захищати комутуючі пристрої, створювати перепони для проникнення вологи та пилу. При монтажі електрощита на поверсі багатоквартирного будинку потрібно звертати увагу на важливі моменти.
Особливості конструкції та вибір матеріалів
Квартирний щит це порожнистий короб, котрий може мати вигляд зовнішнього ящика чи вбудованої ніші. Всередині розташовуються «посадкові» місця для різних елементів. Всередині щитка, за допомогою встановлення на DIN-рейку, можна закріпити обладнання таких груп:
- вимикачі (автомати);
- реле, диференціальні автомати;
- вступні автомати;
- лічильники для обліку спожитої електроенергії.
Моделі електрощитків, залежно від призначення, можуть оснащуватися кришкою чи бути без неї. Важливо правильно обирати розмір, з урахуванням кількості модулів.
Наприклад, для однокімнатної квартири потрібно від 6 до 8 модулів. Автоматичні вимикачі можуть займати один чи два модулі, трифазні вимикачі — до 4 модулів.
На трикімнатну квартиру потрібно встановлювати щиток на 12-16 модулів. Такої кількості достатньо для різних ліній розеток та вимикачів, а також виділених ліній для потужних приладів.
Квартирні щитки виготовляються з металу, рідше з пластику. Обирати матеріал потрібно з урахуванням високих вимог щодо пожежної безпеки.
Пластикові розподільчі щитки мають охайніше, більш естетичне оформлення, тому частіше монтуються всередині квартир чи офісів. Металеві щитки поширеніші для комутувального обладнання в господарських приміщеннях, майстернях та інших промислових обєктах. Для таких конструкцій обовязково потрібно заземлення.
Металеві та пластикові щитки можуть бути навісними та вбудованими. Вбудовані щитки встановлюються в порожнисті стіни з гіпсокартону, панелі з дерева. Зовнішні монтуються на стіни з бетону, цегли.
Етапи створення електрощитка
На першому етапі потрібно оцінити споживачів, котрим потрібно найбільше потужності — сюди віднесемо електроплити, водонагрівачі, пральні машини, системи теплої підлоги. Такі користувачі під’єднуються окремою групою. Бажано виділити в окрему групу освітлення, розетки.
Щоби вірно підібрати обладнання для щита, потрібно скласти дані потужності всіх споживачів, додати близько 30% запасу. За отриманими даними обираються потрібні компоненти: пристрої для комутації, автоматичні вимикачі.
Етап другий — складання схеми, котра значно спрощує процес монтажу, а також подальшого можливого ремонту електрощитка. На схемі вказуються групи користувачів, обовязково прописується порядок під’єднання кожного компонента.
Етап третій — вибір модифікації щитка та місце для його встановлення.
Щоби обрати електрощит вірно, потрібно знати, які компоненти розміщуються всередині:
- Вхідний рубильник — контролює подачу живлення на щиток і далі в квартиру, дозволяє за необхідності швидко вимкнути електроживлення.
- Лічильник — обовязковий пристрій для встановлення, адже він веде облік спожитої електроенергії.
- Реле напруги — необхідне для захисту техніки від перепадів напруги.
- Автомати (автоматичні вимикачі) захищають обладнання від замикань і перенавантажень.
- Дифавтомати захищають від удару струмом. Найкраще буде встановити такі прилади на кожну лінію.
Також у деяких щитках можуть встановлюватися вимірювальні прилади — вони потрібні для контролю за рівнем напруги та сили струму.
Важливо звертати увагу на якість обладнання, котре буде встановлено в щитку. Компанія Genesis пропонує послуги встановлення електрощитка з використанням обладнання від перевірених брендів: CNC, EATON, Legrand, ETI, Hager.
About The Author
Андрей Зарецкий